We wtorek, 1 października 2019 roku, odbyło się śniadanie prasowe, które zorganizowaliśmy wraz z firmą Multiconsult Polska. Podczas wydarzenia eksperci zaprezentowali raport pt. „Autostrady do granic”. Przy wspólnym stole zasiedli dziennikarze oraz autorzy publikacji.

Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele zarówno mediów branżowych, jak i ważnych tytułów o zasięgu ogólnopolskim, m.in. dziennikarze TVP, RMF FM, Radia ZET, Pulsu Biznesu, Gazety Wyborczej.

Eksperci Multiconsult Polska wskazali, że obowiązujące przepisy techniczno-budowlane, na podstawie których projektowane są inwestycje drogowe w Polsce, są w wielu miejscach ogólne, nieprecyzyjne, posiadają luki i sprzeczności z innymi przepisami. Zaprezentowali również kwestie związane ze środowiskiem. Wskazali ile kosztują przejścia dla zwierząt oraz na co warto zwrócić uwagę podczas ich planowania. Następnie przedstawili, jak kształtują się koszty budowania dróg oraz podkreślił, że nakłady finansowe zależą od wielu czynników i mogą się od siebie diametralnie różnić na różnych odcinkach tras. Ponadto wytłumaczyli dlaczego w Polsce cały czas dominuje podejście wojenno-prawnicze wśród twórców dróg. Na koniec opisali, jak faktycznie wygląda sytuacja na budowanych drach oraz omówili zagadnienia związane z opóźnieniami w oddawaniu kolejnych odcinków tras.

Raport został przyjęty z dużym zainteresowaniem, czego dowodem były liczne pytania do ekspertów firmy.