Cele biznesowe oraz kierunki komunikacji są już ustalone? Grupa docelowa została określona i opisana? Czas na wytypowanie mediów – określenie z jakimi redakcjami będziemy współpracować. Obecność w starannie dobranych mediach zapewnia dotarcie do potencjalnych klientów, partnerów biznesowych oraz konsumentów. Ponadto, jest to jeden z elementów budowania rozpoznawalności marki, a także wizerunku eksperckiego. Jak stworzyć mapę mediów na miarę potrzeb firmy? Z kim warto nawiązać relacje?

Obecność w mediach – ale jakich?

Odpowiedź na to pytanie może wydawać się prosta. Bardzo często patrzymy na rynek mediów przez pryzmat tego, jakie z nich śledzimy my sami i nasze najbliższe otoczenie. Warto jednak przy działaniach komunikacyjnych spojrzeć na tę kwestię nieco szerzej, zastanowić się co czytają, czego słuchają, co oglądają osoby, które mogą być zainteresowane naszymi usługami lub produktami.

Aby wytypować media, które pozwolą nam dotrzeć do odpowiednich odbiorców warto zebrać informacje od poszczególnych wydawców na temat profilu użytkowników ich tytułów. Dobrym rozwiązaniem jest także śledzenie branżowych raportów, np. publikowanych przez Polskie Badania Czytelnictwa lub Instytut Monitorowania Mediów. Pozwalają one zdobyć wiedzę, jak kształtuje się zainteresowanie poszczególnymi tytułami w różnych grupach społecznych i zawodowych. Można też skorzystać z usług agencji PR, która przedstawi rekomendacje w oparciu nie tylko o rynkowe dane, ale także swoje doświadczenie.

Idealna mapa mediów

Strategia komunikacji marki powinna zawierać szczegółową mapę mediów – czyli zarówno grupy, jak i konkretną listę mediów.

Oto główne grupy mediów:

 • portale ogólnotematyczne, np.: Interia.pl, Onet.pl, InnPoland.pl;
 • tygodniki opinii, np.: Newsweek Polska, Polityka;
 • czołowe dzienniki, m.in.: Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita;
 • media biznesowe, np.: Business Insider Polska, Puls Biznesu;
 • media gospodarcze, ekonomiczne, m.in.:pl, egospodarka.pl, WNP.pl;
 • prasa i portale kobiece oraz lifestyle, m.in.: Elle, Twój Styl;
 • media poradnikowe, np.: Claudia, polki.pl;
 • agencje informacyjne, np.: ISBNews, Newseria, PAP;
 • radio i telewizja, np.: Polskie Radio, RMF FM, TVN, Polsat News;
 • prasa dla kadry menadżerskiej, m.in.: Harvard Business Review Polska, MBA Manager Biznes To My;
 • media i działy branżowe – wąsko wyspecjalizowane, uzależnione od profilu danej marki, np. z zakresu infrastruktury, energetyki, zdrowia;
 • media regionalne – prasa i portale, m.in. tytuły regionalne Polska Press Grupy.

Mapa mediów zawsze powinna odpowiadać potrzebom komunikacyjnym danej marki. Nie ma ogólnych wytycznych, jakie tytuły powinny się w niej znaleźć. Przy personal brandingu sprawdzają się media biznesowe, np. Forbes czy Puls Biznesu. Nie można jednak zapominać o mediach branżowych, nawet bardzo wąsko wyspecjalizowanych, takich jak cire.pl (energetyka), Chemia i Biznes (Chemia) lub CRN.pl (IT). Ponadto, warto pamiętać, że osoby decyzyjne w firmach również czytają wysoko zasięgowe portale ogólnotematyczne oraz śledzą tytuły regionalne.

Co ciekawe, przy tworzeniu mapy mediów, należy wziąć pod uwagę także to, jak wygląda pozycjonowanie konkretnych portali w Google. Współpracując np. z Infor.pl, który pojawia się już na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, zwiększamy swoje szanse na dotarcie do przedstawicieli grup docelowych.